Skip to content Skip to footer

„Myślałam, że tancerki nie mają dzieci” – Wystawa otwarta

Plakat wystawy "Myślałam że tancerki nie mają dzieci"

Myślałam, że tancerki nie mają dzieci to wystawa, która łączy sztukę z refleksją nad rolą kobiet w społeczeństwie, sztuce i rodzinie. Głównymi bohaterkami są tancerki, które są jednocześnie matkami – ich historie pozwalają przyjrzeć się złożoności relacji rodzinnych oraz wyzwaniom łączenia życia zawodowego z osobistym.

“MYŚLAŁAM, ŻE TANCERKI NIE MAJĄ DZIECI” Grażyna Gudejko/ Edyta Kozak

26 maja-22 czerwca 2025 r.

KawaŁyk Sztuki, ul. Marszałkowska 8, Warszawa

Otwarcie wystawy 26 maja godz.19.00
Wstęp wolny, otwarta w godzinach działania galerii

Inspiracją do stworzenia wystawy stały się odnalezione zdjęcia sprzed 20 lat autorstwa Grażyny Gudejko, ukazujące tancerkę Edytę Kozak z jej pięcioletnią córką. Intymne kadry stały się punktem wyjścia do zaproszenia innych tancerek-matek i pogłębionej refleksji nad macierzyństwem w świecie tańca.

Rozmowy międzypokoleniowe

Wystawa składa się z kilkunastu fotografii, oraz rozmów z tancerkami-matkami i córkami ilustrowanych materiałami z sesji zdjęciowej.  Są wśród nich kobiety, które zakończyły karierę, zmieniły drogę zawodową, zrezygnowały z niej ze względu na macierzyństwo lub nadal aktywnie tworzą. Są tu także opowieści o tym, jak macierzyństwo stało się impulsem artystycznym.

Udział kobiet w różnym wieku pozwala ukazać wielopokoleniową perspektywę – od tych, które dopiero stają się matkami, po te, które patrzą z dystansem i doświadczeniem. W centrum pozostaje ciało tancerki – jako narzędzie sztuki, życia, relacji i społecznych napięć.

W dobie intensywnych dyskusji o macierzyństwie, wystawa eksploruje przestrzeń między bliskością a niezależnością, miłością a rywalizacją, rolą opiekuńczą a twórczą – pokazując, jak matki-tancerki mierzą się z oczekiwaniami dzieci, widzów i świata, którzy często domagają się, by ich ciało „było dla nich na wyłączność”.

Równie ważne jest to, czego bohaterki nie powiedziały – milczenia, zawahania, tworzą niedopowiedzianą warstwę wystawy. Ta cisza – pomiędzy słowami – ujawnia najbardziej osobiste pytania, z którymi mierzą się kobiety.

Tytuł wystawy cytuje słowa kuzynki Edyty Kozak, która w połowie lat 90-tych, dowiadując się o jej ciąży, wyraziła zdziwienie słowami: „Myślałam, że tancerki nie mają dzieci”. To zdanie, oparte na ówczesnych przekonaniach, że macierzyństwo i kariera tancerki się wykluczają, stało się dodatkową inspiracją do stworzenia wystawy, która bada, jak ta narracja zmienia się w dzisiejszych czasach.

Wystawa nie domyka tematu – jest jego początkiem. Towarzyszą jej też rysunki Olgi Szynkarczuk, przedstawiające matki tańczące z córkami. Te oszczędne w formie prace tworzą refleksyjną warstwę wystawy — skupioną na relacjach, ruchu i bliskości. To zaproszenie do dalszych rozmów, kolejnych spotkań, nowych opowieści. Impuls do kontynuowania pracy nad tym, co przez lata pozostawało w cieniu – doświadczeniem kobiet, które tańczą, tworzą, kochają i wychowują.

KURATORKI:
Edyta Kozak & Grażyna Gudejko 

 

WSPÓŁTWÓRCZYNIE:
Yuka Ebihara, Grażyna Gudejko, Edyta Kozak, Jolanta Krukowska, Sylwia Laux, Renata Piotrowska – Auffret, Iza Szostak, Ula Woszczyńska & córki: Miyu Martin Ebihara, Katarzyna Hancke, Sarah Laux, Rita Piotrowska – Auffret, Rozalia Słomkowska, Olga Szynkarczuk, Julia Woszczyńska, Zosia Woszczyńska

 

FOTOGRAFIE:
Fotografie: Grażyna Gudejko
Asystenci fotografki: Olga Szynkarczuk, Kuba Danaj
Reżyseria ruchu: Edyta Kozak
Retusz zdjęć: Jarek Nasiłowski
Wydruki: Tomasz Schmid

RYSUNKI: Olga Szynkarczuk

 

FILM:
Koncepcja, reżyseria: Edyta Kozak
Zdjęcia, montaż, postprodukcja: Bartek Woszczyński
Prowadzenie rozmów: Edyta Kozak, Jolanta Krukowska

Dyrektor kreatywna: Edyta Kozak
Producentka: Anna Szaniawska
Koordynatorka, social media: Katarzyna Hancke
Grafik: Tomasz Wolff, Marcin Jarka
PR: Edyta Sudoł
Make up / włosy: Monika Pasieczna, Magda Lewandowska
Stylistka: Yuliya Staliaryk
Foto backstage: Katarzyna Hancke
Wideo backstage: Antoni Gudejko, Kuba Wilk
Asystentka studia: Joanna Borkowska / Daylight Studio

 

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
Partnerzy: KawaŁyk Sztuki, B’cause Film Productions, Nikon
Podziękowania: Monika Wejcman, Jurek Gudejko, Andrzej Nejman / Nejman Studio, Paweł Duma,  Studio Huśtawka, Wiktor Sobolewski / Nikon Poland

 

Projekt współfinansowany przez miasto st. Warszawa