Przez ostatnie lata w Polsce taniec w swojej formie przeszedł przez ogromne zmiany. Poprzez abstrakcję i dekonstrukcję znaną także z muzyki i sztuk wizualnych osiągnął rozpoznawalność nowej jakości . Ruszające się ciało stało się równoważne z ciałem tańczącym. Wielu artystów zaprezentowało swoje strategie i wypracowane koncepty, wielu mierzy się z różnymi mediami/formami sztuki, jak teatr- spektakl-performance-film, a niektórzy z nich pozwalają wejść widzowi w obszar ich prywatności…

Te dynamikę zmian widać wyraźnie na Warszawskiej Scenie Tańca, która w kwietniu 2013 r rozpoczyna swój trzeci artystyczny sezon. Widać także wyraźnie, że udaje się tworzyć kompleksowy projekt prezentacji spektakli tańca w stolicy przez cały rok. Poprzez różnorodność artystycznych propozycji i zaangażowanie tak odmiennych miejsc jak Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski czy Komuna Warszawa, udaje się inicjować dyskusję o roli tańca w kształtowaniu życia kulturalnego miasta. WST proponuje miejsce spotkania z publicznością zarówno artystów warszawskich działających od lat, młodych choreografów, a także tych, którzy wrócili po studiach zagranicą. Inspirujący wpływ mają projekty realizowane z warszawskimi tancerzami przez zagranicznych artystów.

Przez ostatnie 3 lata Rada Artystyczna oceniła ponad sto prac. Zaprezentowaliśmy: 31 spektakli (w tym 3 międzynarodowe koprodukcje, 6 premier, 1 debiut), 7 instalacji, 5 akcji artystycznych, 3 filmy, warsztaty, cykle dyskusyjne i wykłady. Wystąpiło 173 artystów. Wydarzenie obejrzało 2508 widzów!

Poprzez różnorodność artystycznych propozycji i zaangażowanie odmiennych miejsc widać też wyraźnie, jak potrzebne są regularne prezentacje tańca w stolicy dla zrozumienia jego znaczenia, rozwoju i tematów, jakie porusza.

WST zyskało już swoją stałą widownię, Cieszymy się z dużego zainteresowania.
Dziękujemy i zapraszamy na tegoroczną edycję.

Program może ulec zmianie.