Warszawska Scena Tańca, która powstawała w 2011 r., była próbą stworzenia pierwszego projektu prezentacji tańca przez cały rok w stolicy. Po tym intensywnym okresie budowania nie tylko programu, ale i nowej „marki” na kulturalnej mapie Warszawy, można śmiało wykrzyknąć: UDAŁO SIĘ!

Przeszliśmy przez 3 lata negocjacji na każdym polu: artystycznym, ekonomicznym, organizacyjnym, promocyjnym i społecznym. Zaczynając od prezentacji gotowych warszawskich spektakli rozszerzyliśmy działania na premiery, gości z Polski i zagranicy, a także wydarzenia angażujące mieszkańców Warszawy. Projekt zakładał dynamikę uwzględniającą rozwój i potrzeby tak artystów, jak i widzów, ale dopiero dziś możemy potwierdzić zasadność, a nawet konieczność tak otwartej formuły, dzięki której z jednej strony przyglądamy się temu, co nowego w lokalnym i polskim środowisku tańca, a z drugiej inicjujemy i inspirujemy!

Przez ostatnie 3 lata Rada Artystyczna oceniła ponad sto prac. Zaprezentowaliśmy: 31 spektakli (w tym 3 międzynarodowe koprodukcje, 6 premier, 1 debiut), 7 instalacji, 5 akcji artystycznych, 3 filmy, warsztaty, cykle dyskusyjne i wykłady. Wystąpiło 173 artystów. Wydarzenie obejrzało 2508 widzów!

Poprzez różnorodność artystycznych propozycji i zaangażowanie odmiennych miejsc widać też wyraźnie, jak potrzebne są regularne prezentacje tańca w stolicy dla zrozumienia jego znaczenia, rozwoju i tematów, jakie porusza.

Przed nami ostatnia odsłona trzeciego sezonu NOC… a w niej You KANT Dance.

Serdecznie Zapraszamy!

Edyta Kozak – Dyrektor Artystyczna

The SHOW MUST GO ON, choreografia Jérôme Bel, fot. Marta Ankiersztejn
The SHOW MUST GO ON, choreografia Jérôme Bel, fot. Marta Ankiersztejn