Ana Borralho & João Galante Portugalia
powrót do listy artystów

Ana

.
Ana Borralho i João Galante to pochodzący z Portugalii artystyczny duet od 2002 roku realizujący projekty z zakresu sztuki performans, tańca, instalacji, fotografii, video i sound-artu.

Materią ich pracy są ciała – własne (no body never mind, 2004-2006), wyłonionych drogą castingu performerów (projekt ATLAS, 2011) czy uczestników protestów i wydarzeń społecznych (EN GRÈVE, 2014) – za pomocą których artyści próbują wydobywać rewolucyjną, wywrotową siłę społeczeństw. W swoich pracach podejmują tematy związane z cielesnością, seksualnością. Stosując subwersywne strategie i ostre, nierzadko związane z fizjologią gesty, umieszczają ciało w kontekście społeczo-politycznym. W kręgu ich zainteresowania leży także relacją między widzem i artystą, sztuką i zwykłym życiem.

Ana i João w życiu prywatnym są parą, co pozwala im na symultaniczne aplikowanie męskiej i żeńskiej energii w procesie twórczym. O sobie mówią, że są jednością podzieloną na dwa ciała, a w swojej pracy często przypominają o utraconym symbolu ludzkiej jedności.

sexyMF